Zdrowotne właściwości podnóżka

PodnóżkiLeave a Comment on Zdrowotne właściwości podnóżka

Zdrowotne właściwości podnóżka

Podnóżek wydaje się w obecnych czasach meblem zupełnie zbędnym – nie spełnia zbyt wielu funkcji i zajmuje dodatkowe miejsce. Warto jednak się nad nim zastanowić, ponieważ potrafi on przynieść spore korzyści zdrowotne.

W dzisiejszych czasach znaczna część społeczeństwa ma jakieś problemy z żyłami – niewydolność limfatyczną, zastoje żylne, a często żylaki. Te problemy wynikają z naszego obecnego stylu życia – dużo więcej czasu niż kiedyś spędzamy w pozycji siedzącej, co nie jest korzystne dla żył. Dlatego warto się zastanowić nad rozwiązaniami, które zmniejszą nasze dolegliwości.

Siedzący tryb życia sprzyja puchnięciu nóg, powstawaniu żylaków, a w skrajnych wypadkach nawet prowadzi do poważniejszych chorób. Lekarze zalecają więcej ruchu, co jednak nie zawsze jest wykonalne, ponieważ dużo czasu musimy dziś spędzać w pracy przy biurkach, a po pracy często nie mamy już energii na ćwiczenia fizyczne. Doraźnym sposobem na zmniejszenie niekorzystnego wpływu naszego stylu życia są podnóżki. Pozwala on na uniesienie nóg, co poprawia przepływ krwi i zapobiega tworzeniu się zastojów. Odpoczywając w ten sposób, trochę minimalizujemy niekorzystny wpływ codziennych przyzwyczajeń.

Niewydolność żylna, która jest zagrożeniem siedzącego trybu życia, polega na tym, że krew musi zaopatrzyć wszystkie mięśnie w składniki odżywcze. Najpierw jest ona pompowana w dół, natomiast droga powrotna, do góry, jest trudniejsza, bo krew musi pokonać grawitację. Podczas chodzenia krew jest wypychana za pomocą mięśni do góry. Podczas siedzenia jednak ten mechanizm nie działa, skutkując tym, że część krwi zalega w żyłach, co powoduje w nich wzrost ciśnienia – ściany żył się rozszerzają, co prowadzi początkowo tylko do pękających naczynek, ale jeśli nie będziemy starali się temu przeciwdziałać, skutki mogą być bardzo poważne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top