Słynne podnóżki

PodnóżkiLeave a Comment on Słynne podnóżki

Słynne podnóżki

Podnóżki wydają się meblami, a w zasadzie dodatkami zbędnymi i nieprzydatnymi, kojarzącymi się z bardzo zamierzchłymi czasami. Jednak nie zawsze tak było. W historii designu ten typ mebla bywał bardzo popularny.

Jednym z klasycznych przykładów fotela z podnóżkiem, który wszedł do historii designu, jest fotel małżeństwa Eamsów – Lounge Chair. Jest to fotel przypominający takie, jakie stały w klasycznych angielskich klubach dla gentlemanów, wykonane ze skóry i ciemnego drewna. Bez wątpienia miał być i jest po dziś dzień symbolem wysokiego statusu. Eamsowie dodali tu słynny podnóżek, który dodaje fotelowi powagi i elegancji.

Kolejny przykład to Barcelona Chair Miesa van der Rohe. Jego prosta, geometryczna bryła zbudowana z dwóch kawałków pikowanych paneli odpowiadała na modernistyczne zapotrzebowanie epoki początku wieku. Choć jego inspiracją był antyczny tron, fotel sprawia wrażenie bardzo lekkiego, głównie poprzez krzyżujące i wygięte stalowe nóżki. Fotel w niektórych wariantach jest wyposażony w dopasowany stylistycznie podnóżek.

Kolejnym designerskim przykładem zastosowania podnóżka jest fotel Egg Chair Jackobsena. To projekt z lat 50. przypominający wyglądem jajko, wykonany z pianki poliuretanowej i tapicerowany miękkim materiałem. W niektórych wersjach występuje również z podnóżkiem. Fotel ten nawiązywał do nowoczesnej stylistyki połowy wieku, w której dominowały obłe kształty i jasna, jednolita kolorystyka. Fotel ten do dziś odnajduje się we współczesnych wnętrzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top