Historia podnóżka

PodnóżkiLeave a Comment on Historia podnóżka

Historia podnóżka

Podnóżek to niewielki mebel wyglądem przypominający stołek, jednak bardziej ozdobny. Pierwsze podnóżki pojawiły się w czasach starożytnych. Ich celem było pokazanie majestatu władcy, który nie musiał dotykać stopami ziemi, w przeciwieństwie do swoich poddanych. W związku z tym niewielkich rozmiarów podnóżki były nieraz wyjątkowo cenne, ponieważ musiały być wykonane np. z cennego drewna, drogich tkanin i zdobione np. rzadkimi kamieniami.

W kolejnych wiekach podnóżki zawędrowały do domów magnackich i arystokratycznych, a później do coraz niższych warstw – szlacheckich i mieszczańskich.

Celem podnóżka jest zmniejszenie napięcia układu kostno-mięśniowego nóg podczas siedzenia. Pozytywnie wpływają również na układ żylny – krew nie tworzy zastojów w kończynach dolnych, co ma wpływ na profilaktykę przeciwżylakową. Zapobiega to puchnięciu stóp i, zmniejsza niewydolność limfatyczną.

Kiedyś luksus posiadania podnóżka należał tylko do wyższych warstw społecznych i był raczej podyktowany chęcią pokazania wyższości jednej klasy nad innymi, a nie względami zdrowotnymi. Obecnie bardziej doceniamy zdrowotne względy posiadania podnóżka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top