Designerskie fotele

FoteleLeave a Comment on Designerskie fotele

Designerskie fotele

Podstawowe meble w każdym domu to m.in. łóżko, sofa, stół. Jednak to nie te meble stały się inspiracją dla wielu architektów. Jest jeden mebel, który każdy projektant powinien przerobić na swój sposób. Ten mebel to fotel.

Wśród designerskich foteli można wymienić na pierwszym miejscu dzieło małżeństwa Eamsów. Jest to fotel wypoczynkowy wraz z podnóżkiem powstały w 1956 r. Oryginalnie jest wykonany z formowanej sklejki i skóry. Jego stylistykę charakteryzują płynne linie i aerodynamiczny, opływowy kształt.

Innym przykładem słynnego fotela jest Egg Chair. To mebel autorstwa Arne Jacobsena z 1958 r. Fotele te wykonane są z tworzywa oraz pianki poliuretanowej. Kształt fotela nawiązuje do kształtu jajka, stąd wzięła się jego nazwa.

Kolejnym przykładem kultowego fotela jest słynny Bubble Chair Eerio Arno z lat 60. XX wieku. Przypomina on wydrążoną kulę z siedziskiem w środku. Obecnie najpopularniejsza forma tego fotela to przezroczysta wersja zawieszona u sufitu, która pozwala wygodnie usiąść i się pobujać.

Nieco nowszym, ale już zapisanym w historii designu, jest model Louis Ghost Philippe’a Starcka. Nawiązuje kształtem do okresu baroku, ale wykonanie z przezroczystego lub kolorowego poliwęglanu daje mu lekkości i nowoczesności.

Fotele są meblami, które dzięki swojej kompaktowej formie mogą przyjmować różne style i dzięki temu odpowiadać na zapotrzebowanie epoki, w której powstają. Te najbardziej reprezentatywne dla swoich czasów stają się ikonami, które często są kopiowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top